5 sposobów na oszczędzanie małych kwot

Opublikowano: 1 rok 6 miesięcy temu Autor: Robert Górecki

Wysoka inflacja sprawia, że coraz większa ilość Polaków nie chce już trzymać gotówki w tak zwanej "skarpecie" lub na koncie bankowym. Nie każdy jednak jest w posiadaniu odpowiedniej ilości środków, aby kupić nieruchomość lub inwestować w unikalne auta.

5 sposobów na oszczędzanie małych kwot

Co zrobić, aby nasze pieniądze nie traciły na wartości? Czy warto inwestować małe kwoty? W co lokować nasze pieniądze?


1. Nadpłata zobowiązań kredytowych


Jeśli z jednej strony posiadasz oszczędności, a z drugiej zostaje Ci do spłacenia karta kredytowa, kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny to warto zastanowić się nad nadpłatą tych zobowiązań. Odsetki od kredytu zwykle płacimy za okres, w jakim mogliśmy korzystać z cudzego kapitału. Im dłuższy ten okres tym więcej trzeba płacić. Obecnie kredyt gotówkowy jak i kredyt hipoteczny mają podobną stopę oprocentowania, co można uznać za rzadko spotykaną relację. Ostatni rok był przewrotny dla kredytobiorców, u których raty kredytu zwiększyły się dwukrotnie. Płynność finansowa w wielu gospodarstwach domowych spadła do minimum, a część z nich słusznie zastanowiła się nad nadpłatą kredytów. Dzięki spłacie zobowiązań jesteśmy spokojniejsi, odczuwamy mniejszy stres oraz mamy większą swobodę w organizacji swoich finansów. Zwiększy to również poziom comiesięcznego dochodu do dyspozycji.


2. Zbuduj poduszkę finansową


W państwie, gdzie duża część Polaków żyje od wypłaty do wypłaty bez żadnych oszczędności idea poduszki finansowej powinna być poświęcana na zajęciach w szkołach. Warto część pensji odkładać sobie w formie oszczędności na nieprzewidziane wydatki. Problemy zdrowotne, zepsuty samochód lub utrata pracy to tylko niektóre przykłady wydarzeń, które na co dzień mogą nas zaskoczyć. Brak poduszki finansowej w takich sytuacjach może stworzyć zagrożenie dla naszych finansów. W najgorszym wypadku możemy zatoczyć niekończącą się pętle zadłużeń, z których ciężko będzie wyjść.


3. Obligacje skarbowe indeksowane inflacją


W obecnych czasach, kiedy inflacja jest bardzo wysoka i wiemy, że poprawa prędko nie nastąpi, warto pochylić się nad obligacjami skarbowymi indeksowanymi inflacją. Obligacje dostępne są już od 100 zł, więc można zacząć małymi krokami inwestować. Obligacje skarbowe dla wielu z nas mogą okazać się solidną podstawą strategii inwestycyjnych. Ryzyko przy tego rodzaju inwestycji jest bardzo niskie. Warto zatem zagospodarować ok. 10% swojego kapitału. Rodzajów obligacji skarbowych jest naprawdę sporo i każda z nich prezentuje inne warunki oraz wielkości oprocentowania. W sytuacji, gdybyśmy chcieli wykupić swoje obligacje przed terminem wykupu ponosimy niewielką opłatę rzędu 0,70 - 2.00 zł ( w przypadku obligacji 4 letniej).


4. Fundusze ETF


Fundusze te nie potrzebują naszego dużego zaangażowania oraz specjalistycznej wiedzy. Celem takich funduszy jest odzwierciedlenie zachowania danego indeksu. Mogą to być indeksy amerykańskie typu ETFSP500, czy też ETFDAX. Lokowanie kapitału w wiele różnych spółek uśredniających rynek okazuje się opłacalne na dłuższą metę. Atutem tego sposobu jest prostota oraz dostęp od niewielkich kwot. Fundusze ETF są notowane na giełdzie, które można zakupić poprzez rachunek maklerski. Wycena ich wartości odbywa się w czasie rzeczywistym - inwestorzy mają większy wpływ na to po ile kupią dane ETF-y lub sprzedadzą. Inwestowanie w fundusze ETF można zacząć od kwoty nieokreślonej, jednakże trzeba pamiętać o prowizji maklerskiej.


5. Kruszce, czyli inwestycja w złoto i srebro


Istnieje znaczna część osób, która nie ufa elektronicznej wersji oszczędzania, a posiadanie gotówki przeznaczone na oszczędności kuszą do wydania. Zasoby srebra, jak i złota są ograniczone. W momencie kryzysu inwestorzy chętnie wracają do kruszców, szczególnie do złota. Jak zacząć inwestować w kruszce przy ograniczonych środkach? Warto zacząć inwestowanie od niewielkich monet bulionowych, zwłaszcza tych, które są popularne na rynku. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się kanadyjski liść, czy też australijski kangur. Przy ograniczonej ilości gotówki można poszukać monet o mniejszym nominale lub postawić na srebro. Inwestycja w kruszce niesie za sobą bardzo niskie ryzyko oraz ograniczymy koszty związane z ich przechowywaniem.